Kostel sv. Jiří – Pertoltice

Obci Pertoltice dominuje krásná románská věž kostela sv. Jiří. Nádherný kostel se zvláštní věží je bohužel opomíjen a neznám. Patří mezi kulturní památky.

Historie kostela

Kostel sv. Jiří byl postaven ve 12. století sázavskými benediktinskými mnichy-řemeslníky. Kostel je postaven z nepravidelných, pečlivě opracovaných kvádříků, původně byl osvětlen pouze malými okýnky, tzv. střílničkami. Ke kostelu byl spojovací chodbičkou, po které zbyly pouze částečně zazděné dveře, spojen dvorec pro šlechtu. Tudy procházela šlechta na panskou tribunu. V období pozdní gotiky byla pobořena apsida a místo ní byl přistaven prostornější presbytář se severní kaplí. Též loď byla zvýšena a probouráno větší okno. Přibližně na přelomu 19. a 20. století byla ke kostelu přistavěna předsíň a sakristie.